fbpx
  /  Uzman Yorumu   /  Hikaye Anlatıcılığı

Hikaye Anlatıcılığı

İnsanlar dünyaya bireyselleşmek için gelirler. Hepimiz kendi özerkleşme yolculuğumuzda  birbirinden farklı deneyimler yaşarız. Bu deneyimleri paylaşmak, yakınlarımızın kendi yaşamlarına ışık tutuğu gibi kendimizinkinin de zorluklarını daha baş edilebilir kılar.

Hikaye anlatmak, iletişim kurmanın en temel ve önemli şekli, aynı zamanda eğitimin de en eski yollarından biridir. İnsanlık tarihi boyunca hem çocuklara hem de yetişkinlere; yaşama dair önemli konular hakkında paylaşım olanağı tanıyarak, insan topluluklarını birbirine bağlamış ve deneyimlerin nesilden nesle aktarılmasına olanak tanımıştır.

Eski zamanlarda aileler bir araya gelerek av, savaş, doğa olayları gibi epik hikayeleri birbirlerine anlatırlardı. Bu paylaşımlar onların duygusal olarak rahatlamalarını sağlarken farklı baş etme yöntemleri geliştirmelerine de yardımcı oluyordu. Günümüzde ise bu epik hikayelerin yerini okul, iş hayatı, sağlık, arkadaş ilişkileri, özel hayat ve daha nice konular almış olsa bile, hala aynı duygusal ihtiyaçları karşılamaya hizmet etmektedir. 

Son yıllarda, teknolojinin de gelişimiyle birlikte, dijital medya  yetişkinlerin ve çocukların hayatlarının önemli bir parçası olmaya başladı. Bu gelişmelerin hem  faydalı hem de eleştirel tarafları tartışılmaya devam etse de, teknolojinin çocuk gelişiminde kapladığı yer kadar – ve hatta daha da büyük bir kısmını – kitaplara, sanata, okumaya, yazmaya ve en önemlisi düşünmeye ayırmak, ebeveynlerin üzerine düşen sorumlulukların başında gelmektedir.

Teknolojinin hiç var olmadığı çağlardan beri,  yetişkinlerin kendi deneyimlerini diğerlerine ve çocuklarına aktardıkları en bilinen paylaşım yöntemi hikaye anlatıcılığıdır. Bir hikaye anlatabilmek için öncelikle bireylerin; düşünme, anlama ve anlatma becerilerinin gelişmiş olması beklenir. Aynı zamanda bu hikayelerin içeriğinin ilgi çekici olması ve bireylerin kendilerini diledikleri gibi ifade edebilmeleri  için de; hayal gücünün ve yaratıcılığının ön plana çıkması gerekir.  

Bir çok farklı gelişim alanının desteklemesi açısından oldukça etkili bir iletişim ve eğitim yöntemi olan hikaye anlatıcılığı günümüzde; oyun, eğitim, terapi ve iş yaşamı gibi bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Çağa bu kadar adapte olan ve gelişerek dönüşmeye devam eden bu yaklaşımı çocuklarla tanıştırmak, onlar için önemli bir kazanım olacaktır.